Liberty Media bierze pod uwagę wprowadzenie znaczących zmian w przepisach sportowych już przed sezonem 2020. Mogą one doprowadzić do zmiany formatu weekendów Grand Prix i systemu punktowego.

W czwartek w Londynie odbędzie się spotkanie Liberty Media z przedstawicielami zespołów F1.

Dieter Rencken z portalu racefans.net ustalił, że właściciel praw komercyjnych zamierza naciskać na wprowadzenie zmian tak szybko, jak to tylko możliwe. Podczas gdy trwają skomplikowane dyskusje nad nowym regulaminem technicznym, jaki ma zacząć obowiązywać od 2021 roku, rok wcześniej Liberty Media chce wprowadzić daleko idące zmiany w przepisach sportowych.

Latem ubiegłego roku zespoły debatowały na temat propozycji rozszerzenia strefy punktowej. Na początku czerwca na stole znajdowały się dwie propozycje: jedna zakładająca zdobywanie oczek przez 15, a druga przez 20 kierowców, którzy przekroczą linię mety.

Żaden z planów nie zyskał jednomyślnego poparcia zespołów, przez co nie mógł zostać włączony do przepisów na sezon 2019. Teraz Liberty Media ma jeszcze trzy miesiące na wprowadzenie zmian w przepisach bez zgody wszystkich stajni. Nowy system punktowy może więc zostać wprowadzony, jeśli do 30 kwietnia znajdzie poparcie co najmniej 70 procent członków Komisji F1.

W agendzie czwartkowych rozmów ma także znaleźć się punkt przewidujący rozmowy na temat nowego formatu weekendów Grand Prix, w którym ograniczony miałby zostać czas przeznaczony na treningi. Miałoby to w założeniu zwiększyć nieprzewidywalność kwalifikacji i wyścigów.

Jako argument w tej kwestii często podaje się Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2018. Wtedy to niska aktywność zespołów na torze podczas deszczowych piątkowych treningów doprowadziła w niedzielę do interesującej walki taktycznej toczonej pomiędzy Ferrari, Mercedesem i Red Bullem.

Pojawiają się także wezwania do wprowadzenia większych ograniczeń w zakresie wykorzystywania hamowni i narzędzi symulacyjnych służących rozwojowi oraz bardziej rygorystycznych zasad tzw. godziny policyjnej, a więc okresu, w którym mechanicy zespołów muszą przebywać poza torem.

W trakcie spotkania odbędą się także kolejne konsultacje w sprawie przepisów na sezon 2021.