Już dziś rozegrane zostaną prekwalifikacje do czwartej z 7 rund blogowych lig na platformie iRacing. Ścigać będziemy się Mazdami MX5 oraz bolidami F3.

Mazdy

Przypominam kalendarz Ligi Mazdy:

Runda Data Tor Finały B i poniżej Finał A
1 21 lipca Charlotte Motor Speedway – Roval godz. 20:00 godz. 21:00
2 28 lipca Tsukuba Circuit – 2000 Full godz. 20:00 godz. 21:00
3 4 sierpnia Okayama International Circuit – Short godz. 20:00 godz. 21:00
4 11 sierpnia Lime Rock Park – Chicanes godz. 20:00 godz. 21:00
5 18 sierpnia Summit Point Raceway – Summit Point Raceway godz. 20:00 godz. 21:00
6 25 sierpnia Okayama International Circuit – Full Course godz. 20:00 godz. 21:00
7 1 września WeatherTech Raceway at Laguna Seca – Full Course godz. 20:00 godz. 21:00

Ponownie pod uwagę będzie branych 5 najlepszych punktowo rund każdego zawodnika.Wyścigi będą dostępne dla licencji Rookie, D i C. W poniedziałki będą odbywać się prekwalifikacje. Ich terminy godzinowe będą tak ułożone, by można było wziąć udział w obu ligach na iRacing. Dołączyć można będzie do tylko jednego, dowolnego treningu, w którym można będzie przejechać maksymalnie 20 okrążeń (20 incydentów). Czasy z tych sesji posłużą przyporządkowaniu do poszczególnych finałów. Przed każdą rundą będę informował, ile osób będzie jeździć w finałach.

W każdym finale odbędzie się 20-minutowy trening, 10-minutowe kwalifikacje (3 okrążenia) i 30-minutowy wyścig.

Zwycięzca finału B będzie przechodził do Finału A.

Wybrane finały będą streamowane na blogowym Twitchu.

Prekwalifikacje (poniedziałek godz. 20,21 i 22)

Do prekwalifikacji może przystąpić KAŻDY. W poniedziałek w lobby zostaną stworzone 3 sesje Open Practice, trwające godzinę. Jedna o godz. 20, jedna o 21 i jedna o godz. 22. Przystąpić będzie można tylko do jednej z nich i będzie można wykonać w niej 20 okrążeń (nieważne czy mierzonych czy nie – liczy się to, co w wynikach i panelu kierowcy pokazuje iRacing).

Jeździć będziemy oczywiście na torze, na którym rozgrywany jest obecnie Mazda Cup, a zatem Lime Rock Park Chicanes. Warunki pogodowe takie, jak w Mazda Cup – Starting Track State 50% (leave marbles on), godzina 18:10.

Maksymalna liczba incydentów w tej sesji będzie określona na 20. Po jej osiągnięciu, zawodnik automatycznie spada do finału niżej niż wskazywał na to jego czas kwalifikacji.

Prekwalifikacje służą podzieleniu nas na grupy do wtorkowego wyścigu. To, jaka będzie ich liczebność, będzie zależało od tego, ile osób przystąpi co kwalifikacji, jednak maksymalnie będzie to 22 osoby na wyścig. Jeżeli np. przystąpi 60 osób, to podzielimy się na 3 grupy po 20 osób. Wówczas osoba, która miała w kwalifikacjach 41. czas (zakładając brak kar) będzie jechała w finale C, a zatem wiadomo już, że zajmie w całej rundzie miejsce od 41. do 60.

Liczba Finałów w zależności od liczby osób, które przystąpią do kwalifikacji:

0-22 – 1 Finał
23-44 – 2 Finały
45 – 66 – 3 Finały
77 – 88 – 4 Finały
89 – powyżej – 5 Finałów

Ważna przy tej formie kwalifikacji będzie strategia. Warto monitorować sytuację na torze, sprawdzać orientacyjnie ile osób jeździ i starać się zrobić dla siebie miejsce. Jeżeli już po pierwszych kółkach będziecie zadowoleni ze swojego czasu, możecie nie robić kolejnych i po prostu opuścić sesję.

Hasło do prekwalifikacji to: kwale4mazda

Przypominam, że do rundy mogą przystąpić tylko osoby z licencjami Rookie, D i C.

Dublowanie

Przypominam – w iRacing obowiązuje zasada, że to dublujący (szybszy) ma zadbać o bezpieczne dublowanie. Dublowany powinien jechać swoją linią, ewentualnie nieco zwolnić na prostych żeby puścić szybszych.

Warunki

Warunki pogodowe takie, jak w Mazda Cup – Starting Track State 50% (leave marbles on), godzina 18:10. Dziś będzie nielimitowana liczba fast repairs. Obowiązuje Fixed Setup – basic.

F3

Liga bolidami F3 odbywa się na podobnych zasadach jak liga Mazdami. Kalendarz został tak dopasowany, aby jak najbardziej pokrywał się z wyścigami F3 w iRacing oraz aby ci, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na nowe tory, nie musieli tego robić. Wystarczy im zakup bolidu F3 za $12.Poniżej kalendarz:

Runda Data Tor Finały B i poniżej Finał A
1 22 lipca Summit Point Raceway godz. 20:00 godz. 21:00
2 29 lipca Okayama Full Course godz. 20:00 godz. 21:00
3 5 sierpnia Lime Rock Park (Chicanes) – pokrywa się z ligą F3 iRacing godz. 20:00 godz. 21:00
4 12 sierpnia Monza – trzeba dokupić, pokrywa się z ligą F3 iRacing godz. 20:00 godz. 21:00
5 19 sierpnia Laguna Seca – pokrywa się z ligą F3 iRacing godz. 20:00 godz. 21:00
6 26 sierpnia Silverstone legacy 2008 godz. 20:00 godz. 21:00
7 2 września Interlagos – pokrywa się z ligą F3 iRacing, trzeba dokupić godz. 20:00 godz. 21:00

Pod uwagę będzie branych 5 najlepszych punktowo rund każdego zawodnika.

Wyścigi będą dostępne dla wszystkich licencji bez ograniczenia iRating.

W każdym finale odbędzie się 20-minutowy trening, 10-minutowe kwalifikacje (3 okrążenia) i 30-minutowy wyścig.

Zwycięzca finału B będzie przechodził do Finału A.

Wybrane finały będą streamowane na blogowym Twitchu.

Kwalifikacje (poniedziałek godz. 20,21 i 22)

Do kwalifikacji może przystąpić KAŻDY. W poniedziałek w lobby zostaną stworzone 3 sesje Open Practice, trwające godzinę. Jedna o godz. 20, jedna o 21 i jedna o godz. 22. Przystąpić będzie można tylko do jednej z nich i będzie można wykonać w niej 20 okrążeń (nieważne czy mierzonych czy nie – liczy się to, co w wynikach i panelu kierowcy pokazuje iRacing).

Jeździć będziemy na Autodromo Nazionale Monza – GP w/o first chicane.

Maksymalna liczba incydentów w tej sesji będzie określona na 20. Po jej osiągnięciu, zawodnik automatycznie spada do finału niżej niż wskazywał na to jego czas kwalifikacji.

Hasło do prekwalifikacji to: kwale4f3

Kwalifikacje służą podzieleniu nas na grupy do środowych wyścigów. To, jaka będzie ich liczebność, będzie zależało od tego, ile osób przystąpi co kwalifikacji. Minimum będzie to 20, a maksimum 30 osób w finale.

Dublowanie

Przypominam – w iRacing obowiązuje zasada, że to dublujący (szybszy) ma zadbać o bezpieczne dublowanie. Dublowany powinien jechać swoją linią, ewentualnie nieco zwolnić na prostych żeby puścić szybszych.

Warunki

Warunki pogodowe standardowe, pora dnia – Morning, godz. 7:58. Starting Track State 50%. Dziś będzie nielimitowana liczba fast repairs. W środę się to zmieni. Obowiązuje Fixed Setup – formula_sprint_fixed.Nagrody

Miło mi poinformować, że sponsorami nagród w blogowej lidze iRacing będzie producent wyścigowych skarpet nie do pary Formula Racing – Many Morings – sponsora tej i naszych przyszłych lig iRacing. Więcej o nich przeczytacie tutaj.

Many mornings baner

Sponsorem nagród będą również zakłady bukmacherskie Fortuna.

Najlepsi będą mogli także zgarnąć blogowe gadżety.

Jak zacząć?

Kosztem udziału w naszej lidze będzie jedynie wykupienie 3-miesięcznej subskrypcji w iRacing za około 6 dolarów. Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć tu: https://www.iracing.com/membership/?refid=-1

Następnie trzeba wybrać 3-miesięczną subskrypcję i albo kliknąć „back” albo przejść do płatności i tam będzie miejsce na wpisanie kodu „PRHotlaps” (bez cudzysłowu). Cena powinna Wam się obniżyć do $4,88 a ostatecznie wyjdzie $5,88 czyli $27 mniej niż normalna cena za 3 miesiące.

Będziecie też mieli pole „Referred by: (email)” i będzie mi miło, jeżeli podacie tam mój e-mail: donmateo21@wp.pl – nie jest to konieczne do uzyskania zniżki, ale nic nie tracicie, a być może ja będę mógł przygotować Wam kolejne wyścigi.

Gdy już wykupicie subskrypcję, otrzymacie dostęp do podstawowych zasobów iRacing – 18 samochodów i 18 torów. Na początek przygody bez problemu Wam to wystarczy. Więcej poniżej:

Przed rozpoczęciem gry warto poczytać o prawidłowej pozycji za kierownicą i obliczyć tzw. Field of View (FOV) czyli pole widzenia. Pisali i mówili o tym mądrzejsi ode mnie – choćby tu.