Drugi wyścig Roberta Kubicy za nami – czas spojrzeć na jego przebieg i przeanalizować dane wyścigowe, z których widać też, jak ogromną przewagę na tym etapie sezonu ma Audi.

Wyniki

 

wyniki drugiego wyścigi dtm spa 2

 

Przebieg wyścigu

 

Robert ruszał z 14. miejsca i tym razem zaliczył bardzo słaby start. Koła buksowały w miejscu i jeszcze przed dojazdem do pierwszego zakrętu, został wyprzedzony przez startujących za nim. Zdołał jednak skontrować i odzyskać 2 miejsca.

Niestety, mocne hamowanie do ostatniego zakrętu sprawiło, że Robert nie miał dobrej pozycji przy wyjściu na prostą ani odpowiedniej prędkości i spadł na ostatnie miejsce, co widać poniżej:

Tempo Kubicy jest wyraźnie słabsze niż oczekiwał, choć jak potem przyznał, spodziewał się, że nie będzie lekko.

Już po kilkunastu minutach wyścigu, Robert zgłasza problem: „Chyba mam problem z dyferencjałem. Hamuję i czuję jakby się rozłączał”. Kilka okrążeń później informuje o „dziwnym hałas z silnika na prostych”.

Przez moment słychać jakieś rozmowy z garażu, Kubica zgłasza to, prosząc o wyłączenie radia.

Opony w aucie Roberta kończą się bardzo szybko, przód przestaje trzymać. „Lewa przednia poszła, obie przednie są bardzo słabe” – zgłasza Robert i po kilku minutach decyduje się na zjazd do boksów. Przy wjeździe do alei serwisowej, dostaje informację od inżyniera, że została mu podobna liczba aktywacji DRS-u i push-to-pass jak innym.

Postój przebiega tym razem bezproblemowo, choć Kubica znów najdłużej ze wszystkich stał na swoim stanowisku serwisowym.

czasy pit stopow dtmspa2

„To jest katastrofa. Przednie opony w ogóle nie trzymają, poszły po 3 okrążeniach” – mówi Robert wyjeżdżając z boksów. Po zaledwie kilku minutach jazdy, zrezygnowany zgłasza: „Nie uda nam się, coś jest nie tak. Nie ma przyczepności z przodu, przód już poszedł”.

Do końca rywalizacji nie odzywa się już do inżyniera, tracąc bardzo dużo na kolejnych okrążeniach. Jedzie samotny wyścig. Po przekroczeniu linii mety, słyszy:

„To był bardzo trudny wyścig Robert” – mówi inżynier do Polaka i prosi o zebranie fragmentów opon z toru. Kubica tylko potwierdza przyjęcie wiadomości wciśnięciem przycisku radia.

Wypowiedzi

 

„Już na pierwszym okrążeniu czasówki wiedziałem, że to nie zadziała i wiedziałem, że to będzie ciężki wyścig, ale nie spodziewałem się, że aż tak! Nie można niestety zmienić ustawień między kwalifikacjami a wyścigiem, więc utknęliśmy z takimi rozwiązaniami. Wiedziałem, że niedziela będzie bardzo, bardzo długa. Zaryzykowaliśmy i nie zadziałało, więc teraz musimy przeanalizować dane i zrozumieć, czemu. Wyjeżdżamy ze Spa z mieszanymi uczuciami, ale też zdobyliśmy sporo doświadczenia i to jest ważne. Są pozytywy. Oczywiście na suchym torze brakuje nam prędkości, ale wczoraj w kwalifikacjach nie było źle” – powiedział Polak, cytowany przez Cezarego Gutowskiego.

Czasy

 

Robert swój najlepszy czas uzyskał już na 4. kółku, podczas gdy większość kierowców robiła to pod koniec lekkim autem. Polak stracił do najlepszego czasu aż 3,5 sekundy.

najlepsze okrążenia wyścigu spa dtm2

Jego teoretyczny najlepszy czas okrążenia wynosił 0,6 sekundy mniej i tu traciłby „tylko” 3 sekundy do najszybszych. Po czasach sektorów wyraźnie widać zmianę ustawień po sobocie. Wczoraj Polak tracił najwięcej w ostatnim sektorze, dziś w drugim, a mocno różnią się one charakterystyką.

najlepsze czasy sektorów dtmspa2

Jeżeli chodzi o prędkości maksymalne podczas tej rywalizacji, to Robert był na końcu, tracąc 10 km/h do najszybszych.

najwyższe prędkości wyścigu DTM spa 2

Robert do boksów zjechał jako 9. Był jedynym kierowcą, którego standardowy pit-stop trwał ponad minutę.

chronologia pit-stopów spa dtm2

Tak przedstawiały się czasy stintów wszystkich zawodników:

analiza stintów dtm2spa

A to wszystkie okrążenia Kubicy z tego wyścigu:

wszystkie czasy kubicy dtm spa 2

Klasyfikacje

 

Tak przedstawia się ranking kierowców po 2 wyścigach:

Miejsce Kierowca Zespół Punkty Informacje
1 Nico Muller Audi Sport Team Abt Sportsline 46 Sprawdź
2 Rene Rast Audi Sport Team Rosberg 39 Sprawdź
3 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg 30 Sprawdź
4 Robin Frijns Audi Sport Team Abt Sportsline 22 Przeczytaj
5 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix 22
6 Loic Duval Audi Sport Team Phoenix 21 Przeczytaj
7 Lucas Auer BMW Team RMR 10 Sprawdź
8 Philipp Eng BMW Team RBM 8,2 Sprawdź
9 Sheldon van der Linde BMW Team RBM 8 Sprawdź
10 Timo Glock BMW Team RMG 4 Sprawdź
11 Jonathan Aberdein BMW Team RMR 3 Sprawdź
12 Marco Wittmann BMW Team RMG 1 Sprawdź
13 Fabio Scherer Audi Sport Team WRT 0,5 Przeczytaj
14 Harrison Newey Audi Sport Team WRT 0,4 Przeczytaj
15 Robert Kubica BMW Team ART 0,1
16 Ferdinand von Habsburg Audi Sport Team WRT 0 Sprawdź

W klasyfikacji zespołów prowadzą oczywiście trzy ekipy Audi.

klasyfikacja zespołów DTM

Wśród producentów przewaga Audi jest miażdżąca – zdecydowanie większa niż w ubiegłym roku, kiedy Audi po dwóch pierwszych rundach miało 110 punktów, a BMW 93. Nie wróży to dobrze na resztę sezonu.

klasyfikacja producentów DTM

Galerię zdjęć z pierwszego weekendu wyścigowego zobaczycie tutaj.

Artykuł Analiza wyścigu Kubicy – jakie prędkości osiągał i jak wypadł pit-stop? pochodzi z serwisu Powrót Roberta Kubicy do F1.