(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pierwszy skalp w tegorocznej rozgrywce pomiędzy Formułą 1 a FIA dla właściciela praw komercyjnych. Prezydent FIA, Mohammed ben Sulayem poinformował, że wycofuje się z osobistego ingerowania w działalność serii.

Na linii Formuła 1 – Mohammed ben Sulayem iskrzy od dłuższego czasu. Od dawna słychać głosy, że szefom zespołów nie podoba się zbyt wyraźna obecność szefa FIA w Formule 1. Wybrany po Jeanie Todtcie były kierowca rajdowy był bardzo widoczny w mediach i często wypowiadał się na temat F1. Niektórzy uważali, że przekracza tym swoje kompetencje.

Ostatnio o ben Sulayemie było głośno za sprawą jego starań o powiększenie liczby zespołów w Formule 1 i umożliwienie wejścia do serii Andretti Autosport wspólnie z Cadillaciem.

Szef FIA podpadł też Formule 1 wygłaszając komentarze dotyczące wartości serii wobec plotek o jej sprzedaży arabskim inwestorom.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wobec krytyki medialnej i zakulisowych rozmów, Mohamed ben Sulayem wysłał do zespołów oświadczenie, w którym poinformowano o jego wycofaniu się z większości aktywności związanych z F1.

„Założonym przeze mnie celem było bycie niewykonawczym prezydentem FIA poprzez stworzenie zespołu profesjonalnych managerów i to zostało już w większości zakończone” – pisze Sulayem.

„Dlatego od tego momentu codziennym kontaktem dla wszystkich w sprawach dotyczących Formuły 1 będzie Nikolas [Tombazis – dyrektor wyścigów jednomiejscowych] i jego zespół, a ja skupię się na kwestiach strategicznych z moim zespołem kierowniczym”.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Takie oświadczenie nie oznacza oczywiście, że Sulayem rezygnuje ze stanowiska w FIA, a zakres jego obowiązków nie zmienia się. Jest to zmiana bardziej techniczna, dotycząca kontaktu z zespołami i drobnych decyzji. Można spodziewać się również mniejszej aktywości medialnej szefa FIA w sprawach związanych z Formułą 1.

Trudno się jednak spodziewać zmiany stanowiska FIA w kluczowych kwestiach dotyczących F1, w tym zwiększenia liczby ekip o maksymanie 2.

Źródło: planetf1.com
fot. Red Bull Content Pool

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Artykuł F1 wygrała bitwę – ben Sulayem się wycofuje pochodzi z serwisu powrotroberta.pl – Info o F1, Kubicy i Polakach.