Embed from Getty Images

Jacques Villeneuve jest przekonany, że powiązania z Mercedesem uniemożliwiły dalsze starty Estebanowi Oconowi w Formule 1.

Francuz po trzech sezonach w Manorze oraz Force India wypadł ze stawki, tracąc miejsce w stajni z Silverstone na rzecz Lance’a Strolla. Początkowo kierowca był łączony z angażem w Renault i McLarenie, lecz oba zespoły zrezygnowały z Ocona ze względu na jego status juniora Mercedesa.

Sytuacja Ocona spotkała się z krytyką Toto Wolffa, który oskarżył ekipy o „robienie polityki” oraz „kłamstwa”. Zdaniem mistrza świata z sezonu 1997 – Jacquesa Villeneuve’a, za sytuację 22-latka odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie Mercedes.

„Esteban Ocon znalazł się w F1 dzięki Mercedesowi. W tym samym czasie faktem jest, że Mercedes zablokował mu przejście do innych zespołów. Miał wystarczająco dużo szczęścia, by znaleźć się w Formule 1 na kilka lat bez wsparcia sponsorów, co jest w pewien sposób niesamowite. Powinien być z tego dumny, aniżeli podchodzić do sprawy negatywnie” – powiedział Kanadyjczyk.

Villeneuve ujawnił również, że utworzył program mający wspierać finansowo młodych kierowców. „Mam wrażenie, że w obecnych czasach wsparcie finansowe jest ważniejsze od talentu. W trakcie roku wielokrotnie pojawiam się w padoku i dostrzegam na czym to polega, ponieważ także mam dzieci. Często rodzice podchodzą do mnie i pytają «Co powinienem zrobić, żeby pomóc mojemu synowi?», a moja pierwsza odpowiedź to «Powiedz mu, żeby zajął się czymś innym». To okropne, ale nie potrafię kłamać”.